Şu anda: Anasayfa » Gündem » Futbolumuzun Ahlak ile Sınavı.

Futbolumuzun Ahlak ile Sınavı.

melo-oguzhan-tukuruk

Biz ülkemizde futbolculara anlaşılan sadece paralarımızı ve sözleşmelerinden doğan bütün haklarımızı teslim etmiyoruz. Beraberinde iradelerimizi de teslim ediyoruz.

İki futbolcu, iki farklı kültürden insan, iki tükürük bezi vakası ve bu iki tükürükte boğulan bir futbol kamuoyunu izliyoruz iki derbi sonrası.

Ülkenin üç önemli kulübünün, iki önemli maçında konuşulan futbolun F’si değil de tükürüğün havada attığı parandelerin değeri ise, o ülkede futbolun ne kadar ayaklar altında kaldığına şahit oluyoruz.

Biz değerleri kendimiz yaratıyoruz aslında. Bu tartışmalar ile prim yapılan Tv programları prim yapmaya devam ettikçe, adı derbi olan bir maçta rakibin atağa çıkacağı zaman yere yatmakta büyüklüğünün göstergesi haline geliyor.

Rakibe saygı sıfır, hakeme saygı sıfır, seyirciye saygı sıfır, hocaya saygı sıfır. Camialara saygı sıfır. Kupaya ve büyük paralara giden her yol mübah olmuş.

Bu şartlar da sahaya çıkan o futbolcuların, üstlerinde fair play ve saygı t-shirt’ü taşıyan o çocukları neden ve hangi yüz ile taşıdıklarını merak ediyorum yanlarında.

Takımlar maç kazanır, kaybeder. Hocalar hata yapar, hatalarından döner. Futbolcu gol kaçırır bunlar normal. Normal olmayan ise içine düştüğümüz tükürük çukurunda her geçen gün beterini yaşıyor olmamızdır.

Eskiden büyük takım olmanın, büyük takım seyircisi olmanın da bir onuru ve gururu vardı. Şimdi ise yaratıcı olmak yerine rakibimi nasıl aşağılarımın bir yarışı almış başını gidiyor.

Yıllar önce bir FB maçında açılan ‘rıza efendi bir ekmek bir süt’ pankartı nasıl ki utanmanın ötesinde bir ahlak çöküntüsü yaşattıysa bize.

Dün yine GS tribünlerinde açılan ‘para komidinin üstünde’ pankartı da o denli ahlaksızlık ve onursuzluk taşımaktadır.

Oysa biz Beşiktaş taraftarı olarak en yaratıcı pankartlarımızla ahlak ve onuru öne koyup rekabet sınırları içinde ağırladık hep sizi evimizde. Bireysel yapılan hareketleri ise kendi içimizde hep cezalandırdık.

Çünkü bir takımın ve taraftarının büyüklüğü resimlere yansıyan onurunda saklıdır.

Sizde o onurun ve ahlakın zerresi yok maalesef. Varsa, işte size fırsat, gösterin tepkinizi, gösterin duruşunuzu. O pankartı açanları o tükürükleri savuranları kınayınız.

İsmail Aydın

Yorum Yazın

© 2004 Bjk Online bir 1903 Medya projesidir.

Önceki yazıyı okuyun:
1200X900_1652014591
Dentinho Beşiktaş Forması Giydi

Yeni transferimiz Dentinho, Beşiktaş forması giydi ve objektiflere poz verdi. Shakhtar Donetsk takımından transfer ettiğimiz Dentinho, Beşiktaş formasını giyerek Futbol...

Kapat
Yukarı Çık